Tüp Bebek Tedavileri

Aileniz Büyüyor!


Annelik heyecanına hazır olun!

Yardımcı Üreme TeknikleriGebelik şansını arttırmak amacıyla döllenen yumurta ve gelişen embriyo sayısı arttırılır. Kadının adetin 3. gününde yapılacak hormon testleriyle yumurtalık rezervi ve ilaç uyarısına verecek cevap belirlenir.


Tüp Bebek - İn Vitro Fertilizasyon
(IVF)


En çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir.

Daha önceki yaklaşımlarım aksine yeni gelişen ilaçlar sayesinde kadının yumurtalık hormonlarının baskılanmasına gerek kalmadan adetinin 3. gününde yumurta gelişimini uyaran ilaçlara başlanır. 

MikroEnjeksiyon (ICSI)
(İntraSitoplazmik Sperm Enjeksiyonu)


Uygun sperm ve yumurta kalitesine sahip olmayan çiftlerde tercih edilen yöntemdir. Düşük sperm sayısı olan erkeklerde mikroenjeksiyon başarıyı arttıran bir tekniktir. Özel mikroskop aracılığıyla spermin yumurta içine direkt enjekte edilmesi işlemidir.

Aşılama
(İntra-Uterin İnseminasyon)


Özellikle erkeğe bağlı infertilitede ilk tercih edilen tekniktir. Spermler şekli ve hareketliliği dölleme yeteneği için önemli kriterlerdir. 


İnfertilite (Kısırlık) Nedir?


Hiçbir korunma yöntemi kullanmadan 12 ay boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık (infertilite) denir. İnfertilite görülme sıklığı %15’dir.


Kadın İnfertilite Nedenleri?

 

Kadınlardaki infertilitenin en sık nedeni yumurtlama (ovulasyon) problemleridir. Yumurtlama (ovulasyon) problemlerinin en sık nedeni ise Polikistik Over Sendromudur. 

 

Erkek İnfertilite Nedenleri?


Erkek infertilitesinde sperm sayısında ve yoğunluğunda azalma veya sperm şekli ve hareketinde bozulma söz konusudur. Kısacası sperm kalitesi bozulmuştur. Erkek infertilitesinde en önemli test semen analizidir. Semen analizinde spermlerin sayısı, şekli ve hareketliliği incelenir.Vitrifikasyon


Hücre ve dokuların yüksek yoğunluktaki koruyucu madde ile 3 dakika muamele edildikten sonra hasar görmeden dondurulması işlemidir. Dondurulan hücre ve dokular sıvı azot tankları içerisinde -196ºC’de saklanır. Bu yöntemin en önemli avantajı hasar vermeden hızlıca donma sağlarken çözme sonrası ilgili hücre veya dokuda canlılık oranının %100’e yakın olmasıdır.